Niewielka przestrzeń z dużym potencjałem – czyli urządzanie małego tarasu i balkonu.
Cieszmy się z małych rzeczy śpiewała Sylwia Grzeszczak w swoim najbardziej znanym hicie radiowym. I o ile radość z małych przyjemności jest łatwa do osiągnięcia, o tyle w przypadku meblowania niewielkich balkonów i tarasów może być trudna do uzyskania. Trudna, lecz nie niemożliwa.
Niewielka powierzchnia to wielkie wyzwanie dla osób, które od prywatnego kawałka miejsca na świeżym powietrzu oczekują więcej, niż bycia tylko przestrzenią na wywieszenie prania i na przerwę na papierosa. W grę wchodzi każdy centymetr, który przy dobrym zagospodarowaniu może mieć swoją indywidualną funkcję. A jeżeli już mowa o funkcjach balkonów i tarasów – te warto określić tuż przed aranżacją przestrzeni. Czy miejsce ma służyć do opalania się? Czy lubimy jeść śniadanie na świeżym powietrzu? Jak bardzo nasłoneczniony jest nasz balkon czy taras? To pytania, które są kluczowe dla finalnego wyglądu, ponieważ definiują to, co ma się znaleźć na powierzchni, by ta cieszyła za każdym razem, kiedy na niej przebywamy.
Praca u podstaw, czyli wybór podłogi na balkon lub taras.
„Twój jest ten kawałek podłogi”, a ta powinna być przede wszystkim solidna, odporna na warunki atmosferyczne oraz antypoślizgowa. Najlepszym rozwiązaniem będą jasne materiały, które optycznie powiększą przestrzeń. Może być to gres, który jest bardzo wytrzymały lub płyty betonowe imitujące różne powierzchnie, a także deski drewniane lub kompozytowe. Przy wyborze podłogi warto kierować się indywidualnym gustem, jednak również pamiętać o wysokiej skali antypoślizgowości.
Nie warto natomiast stawiać na wyłożenie powierzchni sztuczną, zwijaną trawą. Ta, mimo dużej popularności w ciepłych sezonach, jest dość problematyczna w utrzymaniu w czystości i nieodporna na zmienne warunki atmosferyczne.
Pogoda pod kontrolą – zacienienie miejsca wypoczynkowego.
Wiosna i lato w Polsce obfitują w dni pełne słońca. „Sezon balkonowo-tarasowy” zaczyna się przeważnie już pod koniec marca. Stęsknieni za ciepłem, przenosimy swoje codzienne czynności, jak i relaks, na zewnątrz. Wówczas warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed intensywnymi promieniami słońca i promieniowaniem UV. W tej roli najlepiej sprawdzi się solidny parasol, który dzięki przydatnym funkcjom i różnym modelom, dopasuje się do miejsca wypoczynku.
W przypadku niewielkiej ilości miejsca, najlepiej postawić na dedykowane do małych powierzchni parasole okrągłe o średnicy 2 metrów (jak np. klasyczny Alexo lub Alu Smart). Taki parasol doda elegancji i świetnie ochroni przed słońcem. Przy zakupie warto wybrać jasne pokrycie parasola, ponieważ te znakomicie rozświetli balkon lub taras. By jeszcze bardziej otworzyć przestrzeń, możemy zdecydować się na specjalne mocowanie parasola za pomocą uchwytu balkonowego. Jest to rozwiązanie, które umożliwia montaż parasola do balustrady balkonu i zaoszczędzenie miejsca, które zazwyczaj zajmuje stopa obciążająca parasol. Decydując się na ten rodzaj mocowania, musimy pamiętać o każdorazowym składaniu parasola, kiedy ten nie jest używany, gdyż uchwyt balkonowy nie należy do najodporniejszych na silne podmuchy wiatru.
Na nieco większym balkonie lub tarasie swoje zastosowanie znajdzie parasol ze środkową nogą lub parasol z nogą boczną (na przykład Pendalex P+ albo Alu Twist ), który nada całej przestrzeni przyjemnego, wakacyjnego stylu. Mocna, aluminiowa noga oraz betonowa konstrukcja podstawy, gwarantują większą wytrzymałość parasola i stabilność. Jeżeli jednak chcemy w pełni panować nad ustawieniem parasola i mieć możliwość szybkiego przesuwania go po powierzchni tarasu lub balkonu, warto wybrać parasol na stopie z kółkami. Taka opcja jest możliwa, jeżeli zdecydujemy się na przykład na stopę granitową. Aby móc w pełni korzystać z dobrodziejstwa niewielkich kółek, podłoga powinna być równa, bez różnych rodzajów mat i dywaników, które mogłyby utrudnić mobilność konstrukcji.
Do powierzchni balkonu lub tarasu warto dostosować kształt czaszy – w kolekcji GLATZ dostępne są parasole kwadratowe, parasole prostokątne i parasole okrągłe. Najbardziej klasycznym modelem jest parasol okrągły, który doda niewielkiemu tarasowi lub balkonowi lekkości. Kwadratowe i prostokątne modele, po umieszczeniu ich przy ścianie, będą stanowić pomysłowe zadaszenie, ochraniające od letniego, niespodziewanego deszczu . Ważnym elementem przy wyborze parasola jest również ustalenie, czy parasol posiada możliwość nachylenia czaszy. Dzięki tej wygodnej funkcji możliwe będzie sterowanie kątem cienia tak, by padał tam, gdzie właśnie tego chcemy.
Wystrój tailor- made.
To, co będzie znajdowało się na balkonie lub tarasie, jest uzależnione od funkcji, jaką ma pełnić dana powierzchnia. Jeżeli często spędzamy czas na świeżym powietrzu, ważną, jak nie najważniejszą kwestią, będzie wygodny mebel do siedzenia. Elementy wystroju projektowane na wymiar pozwolą w stu procentach wykorzystać potencjał przestrzeni i zaoszczędzić miejsce. Jeżeli jednak cenimy sobie mobilność mebli i lubimy wprowadzać zmiany w wystroju, dobrym rozwiązaniem będą meble składane. Zajmują niewiele miejsca, możemy je przestawiać i chować na czas np. wystawienia suszarki na pranie. Jeżeli często jadamy śniadania na zewnątrz, warto pomyśleć o składanym stole montowanym do balustrady lub wygodnym stoliku kawowym. Przestrzeń do opalania, prócz solidnego parasola, dopełni wygodny leżak.
Przy wybieraniu mebli musimy pamiętać, że będą to meble wystawione na ekspozycje słońca, deszczu i wiatru, dlatego przed kupnem konieczne będzie sprawdzenie, czy są to meble outdoorowe.
A na dodatek – dodatki, czyli tworzenie klimatu.
Balkonowe i tarasowe dekoracje to przeważnie różnego rodzaju rośliny. Przy tworzeniu własnego mini-ogrodu botanicznego pamiętajmy, że w przypadku małych powierzchni wskazane jest zawieszanie donic po zewnętrznej stronie balustrady. Zawieszenie ich od wewnątrz, zmniejszy powierzchnię użytkową. Duże rośliny doniczkowe stojące na podłodze mogą również niepotrzebnie zabrać drogocenne centymetry. Jeżeli zaś istnieje duża potrzeba postawienia rośliny na ziemi, pamiętajmy, by ta nie była zbyt rozłożysta i rosła w górę, a nie w szerokość.
Balkon i taras mogą stać się całodobowymi miejscami odpoczynku, kiedy zamontujemy na nich dobre oświetlenie. Romantycznego efektu dodadzą elektryczne lampioniki oraz popularne w ostatnich latach i odporne na wilgoć łańcuchy z żarówkami. Funkcję oświetlenia może pełnić także parasol. Istnieją dedykowane modele, które mają wbudowane oświetlenie w ramiona parasola jak np. w modelu Fortello Led. Inną opcją jest doczepiana pod czaszą parasola akumulatorowa lampa ledowa, która jest kompatybilna z większością parasoli Glatz, np.: Osyrion 6. Oba te rozwiązania nastrojowo oświetlą miejsce pod parasolem, tworząc intymny kącik do wieczornego relaksu.
Urządzanie balkonu lub niewielkiego tarasu to niemałe wyzwanie, ale też radość, kiedy w końcu osiągniemy swój wymarzony efekt. Nawet najmniejsza przestrzeń może zostać przekształcona w oazę relaksu na świeżym powietrzu. Warto jest więc podjąć rękawicę i powalczyć o każdy centymetr przestrzeni. A nuż może zainspirujemy sąsiadów do kreatywnych zmia